Úprava topení v RD

PoradnaKategorie dotazu: VytápěníÚprava topení v RD
Martin zeptal se před 3 roky

Dobrý den, v RD 5+1 (podsklepeny, obytné podkroví) nám po minulém majiteli zůstal na topení a ohřev TUV kotel Ariston Class Evo 24 FF. Dům je schopny vytopit bez problému, ale nevyhovuje nám styl vytápění – regulace termostatem s načasováním, kdy kotel topí stylem ON – OFF.

Při studiu problematiky na internetu jsem narazil na možnost ekvitermni regulace, kdy výhodou je udávána regulace teploty topné vody tak, aby se zvýšil tepelný komfort a optimalizovali náklady. Mam možnost zakoupit nový termostat – Ariston Sensys, který by tento způsob regulace měl umožnit. Můžete výměnu a přechod na jiný typ regulace doporučit? Případně, co ještě souvisí s touto změnou (další potřebné komponenty)?

Děkuji za radu.

1 Odpovědi
Milan Majer Personál odpověděl před 3 roky

Dobrý den,
protože se jedná o nekondenzační kotel, tak ekvitermní regulace přinese jen malou úsporu (jen díky nižší teplotě budou nižší ztráty potrubí v nevytápěných částech objektu, jsou-li taková)…zásadní vliv naopak může mít na zvýšení komfortu, protože teplota otopných těles nebude kolísat mezi studená a vařící…obecně by toto šlo nastavit i snížením teploty na kotli.
Zvážil bych, i podle stáří kotle, zda-li do ekvitermní regulace investovat, nebo zda-li nepořídit nový kondenzační kotel, který reálně (ideálně právě s ekvitermní regulací) uspoří cca 30% nákladů na zemní plyn.
S pozdravem
Ing. Milan Majer

Voda, topení, plyn, sanita, koupelny | V+T mat