Srovnání provozu plyn – tepelné čerpadlo

PoradnaKategorie dotazu: VytápěníSrovnání provozu plyn – tepelné čerpadlo
Ivan Košina zeptal se před 1 rokem

Dobrý večer, prosil bych o radu. Chci si instalovat fotovoltaiku a k tomu tepelné čerpadlo na topení i ohřev vody. Ale už mám instalovaný kondenzační plynový kotel. Myslíte, že se změna vyplatí? Nyní platím cca 1750 Kč měsíčně, platíval jsem cca 2000 Kč s minulým nekondenzačním plynovým kotlem. Trošku jsem se bál důsledků zvyšování cen plynu, el. energie, války, inflace a tak, tak jsem to začal řešit. Ale teď již trošku u toho tepelného čerpadla pochybuji, jestli se mi vyplatí… Vím, nemáte přesné údaje. Ale dům je řadovka, zateplený, v topení i v bojleru mi stačí udržovat 47°C a mám v pohodě 21,5 °C v obyváku. Topím většinou až jsem doma, jen při velký mrazech i ráno či přes den.

1 Odpovědi
Milan Majer Personál odpověděl před 1 rokem

Dobrý den,
lepší pro výpočet jsou spotřeby v MWh nikoli zaplacená cena, ale udělám takový malý odhad:

  • cena dříve cca 2000 Kč / MWh…z toho plyne spotřeba starého kotle cca 12 MWh za rok, tj. při účinnosti 85% dům potřebuje cca 10,2 MWh tepla za rok
  • dnes při zastropovaných cenách plynu a elektřiny (cca 3600 / 8000Kč / MWh) takováto potřeba domu bude v případě kondenzačního kotle stát 34 tisíc za rok a u tepelného čerpadla (u radiátorového systému počítám topný faktor 3)  cca 27 tisíc za rok => tzn. rozdíl při současných cenách 7 tisíc za rok…tj. návratnost hraničí s životností tepelného čerpadla – když budu předpokládat, že dojde k poklesu cen (ale poměr ceny plyn / elektřina zůstane stejný) tak ta návratnost bude ještě delší

Jiná situace by byla, kdybyste byl schopen pokrýt celou spotřebu domu a tepelného čerpadla fotovoltaikou, pak to smysl dává (spotřebu domu neznám, ale tepelné čerpadlo bude potřebovat cca 3,5 MWh elektřiny) – znamenalo by to využít některou virtuální baterii (např. ČEZ pro soláry).
Co vidím jako potenciální problém, je způsob jakým topíte…pro tepelné čerpadlo je absolutně nevhodný, tepelným čerpadlem je nutné topit v podstatě bez útlumů, pořád stejně.
S pozdravem
Ing. Milan Majer

Voda, topení, plyn, sanita, koupelny | V+T mat