Archiv

ZveřejnilHonza

Délka a sklon odtoku z koupelny

Dobrý den, četl jsem, že odtok z koupelny (sprchový kout, umyvadlo, pračka) má mít sklon minimálně 1%. Je i nějak omezená délka potrubí v takovémto sklonu? Chtěl bych v panelovém domě udělat odtok 5ti cm trubkou dlouhou cca 3,5m. Větší sklon se mi tam bohužel nevejde, tak bych chtěl vědět zda je to realizovatelné. Popřípadě kdyby byl problém s odtokem, je pak lepší vést více trubek odděleně pro každé zařízení zvlášť? Je možné odtokovou trubku napojit do stupaček v paneláku v libovolné výšce, nebo se musí využít již vytvořených otvorů?

ZveřejnilJan Handlíř

Topení v rodinném domě

Dobrý den, mám problém s topením. Trupky jsou horké ale radiátory netopí, většina. Vše mám ovzdušněné, tlak vody v normě. Vrchní patro topí docela dobře ale spodní byty topí extrémně málo, mám pocit, že jsem zkusil vše. Moc prosím o radu.

ZveřejnilMarta Štětinová

Přenosný termostat

Dobrý den, prosím o radu, mohu termostat přenášet z mistnosti do mistnosti jak zrovna potrebujit?
Koupila jsem krbovky do obýváku a když v nich topime tak v ostatnich místnostech máme zimu jelikož se termostat vypne.
Tak potrebuji radu, mohu mit v každé mistnosti radiator stazen na 3 a na termostatu nastaveno 20stup. a dle potřeby ten termostat přenášet. Bojím se aby se kotel nerozbil a aby také aby jsem takto neprodělala majlant.
Nikdy jsem s žádným kotlem neměla co do činění…plynař co tu byl na revizi tak s digitálním termostatem nechtěl mít nic společného.
Jedná se o kotel Protherm a termostat take Protherm.
Moc děkuji když poradite…

ZveřejnilIvan Košina

Srovnání provozu plyn – tepelné čerpadlo

Dobrý večer, prosil bych o radu. Chci si instalovat fotovoltaiku a k tomu tepelné čerpadlo na topení i ohřev vody. Ale už mám instalovaný kondenzační plynový kotel. Myslíte, že se změna vyplatí? Nyní platím cca 1750 Kč měsíčně, platíval jsem cca 2000 Kč s minulým nekondenzačním plynovým kotlem. Trošku jsem se bál důsledků zvyšování cen plynu, el. energie, války, inflace a tak, tak jsem to začal řešit. Ale teď již trošku u toho tepelného čerpadla pochybuji, jestli se mi vyplatí… Vím, nemáte přesné údaje. Ale dům je řadovka, zateplený, v topení i v bojleru mi stačí udržovat 47°C a mám v pohodě 21,5 °C v obyváku. Topím většinou až jsem doma, jen při velký mrazech i ráno či přes den.

ZveřejnilJana

Napojení myčky na vodu

 
Dobrý den, bydlíme s přítelem ve starší chalupě, kde je baterie v kuchyni umístěna nad linkou. Potřebovali bychom dočasně napojit myčku právě na vodu, bez nutnosti zásahu do rozvodů (do 2 let plánujeme rekonstrukci). Prosím o radu, jestli existuje nějaké „jednodušší“ řešení. Počítáme s tím, že by to dočasně vypadalo nevzhledně. Děkuji.

ZveřejnilFilip

Kondenzační kotel topí pouze na 40 stupňů ani míň ani víc

Dobrý den, prosím Vás vlastním kondenzační kotel Junkers cerapur acu zwsb 28/22-3 E 23. Z nějakého důvodu mi kotel začal nahřívat vodu do podlahového vytápění na 40 stupňů. Ať točím s kolečkem pro volbu teploty kamkoli, tak vždy nahřívá na 40. Když dám méně, tak rychle nahřeje a ihned vypne. Když dám více, tak se vždy zastaví na 40 a tam pomocí modulace drží. Mám k němu připojen termostat Bosch EasyControl, který může fungovat jako ekviterm. Vidím v něm jakou teplotu vody požaduje, ale přesto u konkrétní teploty nedojde k regulaci výkonu a kotel se vypne nebo nedosáhne vyšší teploty. Nevíte prosím, kde by mohl být problém? Ještě týden zpět mi to fungovalo a kotel byl schopen regulovat třeba na 32 stupňů. Je možné, že je někde v kotli „natvrdo“ nastavena teplota 40 stupňů? Moc děkuji za odpovědi.

ZveřejnilŠárka

odvzdušňovací ventil radiátoru

Dobrý den, při pokusu o odvzdušnění plechového radiátoru se mi otáčí celý ventil , protože jsem zřejmě loni moc utáhla odvzdušňovací šroub. Voda tedy teče po otočení z místa těsnění namísto z bílého plastového dílku. Lze s tím ještě něco dělat nebo je nutné celý ventil vyměnit? Pokoušela jsem se kleštěmi chytit ventil a otáčet pouze šroubem, ale nešlo to. Všude je návod jak odvzdušnit, ale tento problém jsem nikde na netu nenašla. Děkuji

Voda, topení, plyn, sanita, koupelny | V+T mat