Archiv

ZveřejnilBN

Jaké topení do starého domu?

Dobrý den,

jaké elektrické topení by bylo nejvhodnější do starého domu (budou zateplená okna a střecha v podkroví, ale jinak není asi ani izolace podlahy, je studená chodba s kamenným schodištěm do podkroví)?
Jedná se o 3 bytné místnosti (16 m2), koupelnu, chodbu a technickou místnost (poslední 2 samozřejmě stačí na nižší teplotu).
Rozhoduju se mezi podlahovým topením, infra panely, příp. otopný žebřík (koupelna + chodba) – může být i kombinace uvedeného.
Jaký druh el. vytápění z výše uvedeného by měl nejúspornější provoz a jak by vycházela pořizovací cena (relativně)?

(Do budoucna plánujeme pořídit solární panely, ale ty stejně asi v zimě moc účinné nebudou.)

Děkuji, BN

ZveřejnilDavid

Jaký výkon elektrokotle potřebuji?

Dobrý den, bydlím v panelovém 5-ti podlažním domě (z konce 80. let) v bytě 3+1 (po rekonstrukci) ve 2. patře. V současnosti využívám starší průtokový atmosférický plynový kotel na topení i ohřev vody. Ten už ale nyní úplně nevyhovuje a rozhodl jsem se ho vyměnit za elektrický kotel se 120l zásobníkem pro ohřev vody. Mám ale problém, že nevím, jak výkonný elektrokotel potřebuju… Abych to neměl zbytečně předimenzované a neplatil zbytečně moc za jistič apod. a nebo na druhou stranu, aby byl výkon dostatečný… Děkuji za každou radu.

ZveřejnilVladimír

Výměna zdroje tepla

Dobrý den, 

prosím o radu. Máme kompletně hotový systém a po roce a půl jsem bohužel nuceni vyměnit zdroj tepla. Vytápíme cca 180m2 podlahového topení v RD a 7 radiátorů v přístavbě. V systému máme 900l aku nádobu ve které je had pro ohřev TUV. Jedna z variant je zplynovací kotel Atmos dc 25 sp a místo ohřevu TUV v AKU nádobě přidat ještě samostatný bojler. Z důvodu ohřevu většího množství vody pro vytápění. Tepelná ztráta domu je 10.2 kW. 
Prosím o názor na konkrétní typ kotle. Topit chci hlavně dřevem + bych uvítal zásobník na uhlí, což mi bylo řečeno, že v uvedeném kotli topit nelze. Vytápěli jsem přes krbovky s výměníkem ale to už bohužel nelze, proto hledáme alternativní způsob a jako absolutně neznalý se ptám na Vaše rady, co zvolit. Děkuji

ZveřejnilHana Bezdíčková

krb-nebo-krbova-kamna

Dobrý den, v obývacím pokoji rodinného domu z r.1989 máme otevřený menší krb. Nesloužil primárně k vytápění /to máme plynovým kotlem /, ale jen občas pro příjemnou atmosféru. Vzhledem k současné energetické situaci, bychom chtěli toto změnit a nevíme, jak nejlépe. Chtěli bychom alespoň částečně vytápět obývací pokoj /23 m2 / a jídelnu s kuchyní /20 m2 /propojenou s obývákem velkým průchodem. Uvažujeme o třech možnostech : instalace prosklených krbových dvířek nebo krbové vložky nebo pořízení krbových kamen. Všechny alternativy budou vyžadovat stavební úpravy, takže pokud už musíme něco bourat, chceme aby výsledek byl co nejlepší – energeticky i esteticky.
Jaký je Váš názor, co byste doporučili?

Děkuji za odpověď.

S pozdravem
Hana Bezdíčková
Holice

ZveřejnilJiřina Šámalová

Ponorné čerpadlo STAIRS+COVERO, řada 4

Máme u vás zakoupené výše uvedené ponorné čerpadlo, k tomu tlakovou nádobu 60 l. Zajímalo by nás, jak dlouho můžeme nepřetržitě zalévat, aniž bychom poškodili čerpadlo. Uvádím ještě, že zaléváme 1/2 palcovou hadicí.
Děkuji předem za odpověď. Jiřina Šámalová

ZveřejnilMartin Škobrtal

Hnědé uhlí

Dobrý den, mám automaticky kotel thermo tech 25kw, používám černý eko hrášek, můžu použít hnědý? Cena je o polovinu nižší. Spalil jsem 60 metráků černého, kolik bych asi spálil s hnědým, a jak je to vlastně celkově? Děkuji Škobrtal

ZveřejnilKarolína Zbytková

Analýza návrhu

Návrh 1<img src=“https://scontent.fprg4-1.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/278597619_2682866048523476_3289654538426029216_n.png?stp=dst-png_s2048x2048&_nc_cat=101&ccb=1-5&_nc_sid=ae9488&_nc_ohc=sDsaMhzrFaMAX8n72ti&_nc_ht=scontent.fprg4-
null Dobrý den, jsem studentka FA ČVUT a zpracovávám semestrální zadání návrhu radiátoru. Mým cílem je vytvořit koncept radiátoru a sušáku v jednom. Jednalo by se o radiátor z ohýbaných ocelových trubek buď s jednou větví či se dvěma (na který se následně zavěsí prádlo), jež by se zvedaly pomocí otočných šroubení. Píši Vám proto email, zda byste mi Vy nebo nějaký Váš kolega odborník na topenářskou techniku mohl poskytnout alespoň přibližný odhad toho, jestli je takový návrh realistický (především zhlediska funkcionality, topící výkonnosti a proudění vody během stavu, kdy je větev zvednutá, zatěžování, životnosti apod.). V příloze přikládám schematický nástin, jak by produkt měl fungovat i vypadat. Vaší odborné rady bych si velice vážila, předem děkuji za odpověď.

Voda, topení, plyn, sanita, koupelny | V+T mat