Archiv

ZveřejnilMiroslav Barák

Topení do RD

Dobrý den, v současné době máme kotel na tuhá paliva Viadrus 25 kw, který příští rok nebude splňovat požadavky stanovené státem. Jen připomínám, že máme samotíž. Letošní rok si necháme nainstalovat tepelné čerpadlo s rozvody hadic na pozemku (900 m). Bydlíme na Šumavě a již několikrát zde nešla elektřina např. 3 -4- dny. Proto bych chtěl jako zálohu pořídit do sklepa ( kde byl původně kotel ) nějaký sporák s tepelným výměníkem např. Moravia. Chtěl bych se zeptat, zda-li by tento sporák umístěný ve sklepě mohl vytopit 1 a druhé patro, samotíž by byla zachována. Do okolí je výkon cca 4 kw a do výměníku cca 14 kw. Děkuji Vám za odpověď, Miroslav Barák

ZveřejnilTonda

Kombinovaný sporák MORA.

Mám starý kombinovaný sporák MORA. Hořáky jsou zapalovány zapalovací elektrodou MORA 1225. Porcelán je popraskaný a není funkční. Obchod nabízí náhradu zapalovací elektrodou MORA 12113., kterou je možno použít s malou úpravou.
Může mně někdo poradit o jakou úpravu jde a jestli to zvládnu?
Předem děkuji Tonda.

ZveřejnilPetr Benda

Oprava kotle Protherm

Potřebuji poradit s opravou staršího plynového kotle Protherm. Původně jsem chtěl kotel vyměnit za kondenzační, ale musel bych nechat vyvložkovat komín, což je problém, neboť komín je společný pro tři byty v domě. V ostatních bytech mají zatím původní kotle a měnit je nepotřebují. Můj stavajici kotel je už na hranici životnosti a kromě toho, že má hlučné čerpadlo, má problémy s udržením tlaku, má zarezlý dopouštěcí ventil a další. Mohl by mi někdo poradit zda lze ještě kotel repasovat, nebo zda mám jinou možnost ohledně řešení odvětrání.

ZveřejnilMartin Charouzek

Tepelné čerpadlo

Dobrý den,

jsem v prékerní situaci, kdy jako úplný lajk si chci nechat do rodinného domu nainstalovat tepelné čerpadlo.
Ztráta mi byla vypočítána kolem 8,5Kw.
A teď k danému problému.
Firma Nibe mi nabízí AMS 10-8 + HBS 05-12 + VVM 225
Firma Topíte.cz
Tepelné čerpadlo aroTHERM Split 105/5 s hydraulickým modulem VWL127/5 a regulací VRC 700, SVT23663

Čerpadlo od NIBE vychází o 50tis levněji i s prací, avšak výkon čerpadla je menší než vypočítaná ztráta.
Jejich technik mě ujišťuje, že bude bez problémů stačit, ale konkurence říká, že s tím budu mít problémy.

Jako lajk jsem teď ve špatné situaci, protože nevím, čemu mám věřit, proto se s prosbou obracím na Vás. Přece jenom to je velká investice.

Moc děkuji za odpověď.

Martin Charouzek

ZveřejnilValerie

Nobless baterie

Dobrý den, mám obyčejnou podomitkovou baterii Nobless 11 let starou a dosud funkční. Teď při sprše mi v pozici na studené teče dlouho horká voda…teplotu jde velmi špatně korigovat. Opravář mi vyměnil kartuš, no problém však trvá dál. Podotýkám ne vždy. Jelikož jsem sama ženská a oprava mě stála už 700, poradíte mi touto cestou?S pozdravem Eliášová

ZveřejnilRybickova

Páková sprchová baterie za kohoutkovou

Dorý den, při výměně nové sprchové kohoutkové baterie Xenia za starou klasickou pákovou baterii tou novou baterií protýká voda – prostě nejde zavřít. Řemeslník, který renovoval sprchový kout zavřel přívod vody, vyměnil baterii, přívod vody zase pustil a voda nejde zastavit. Prostě kohoutky jakoby tam nebyly. Neporadil si s tím….Netuším čím to je, baterie je fungl nová kohoutková (Xenia). Myslela jsem, že to nebude problém….prosím poraďte, jestli je na to nějaký “fígl” nebo jaký je rozdíl mezi pákovou a kohoutkovou baterií….nic mě nenapadá….
Děkuji,
Rybičková Martina

ZveřejnilNovotný David

vysoký tlak vody v potrubí

Dobrý den,
mám problém s tlakem vody v domě. Dům má dvě bytové jednotky, každá bytová jednotka má samostatný okruh s vodoměrem a stejný centrální přívod. Spodní byt má tlak 8-9 baru a hodní byt má tlak 5-6 baru. Nechal jsem změřit centrální přívod vodárenskou společností a ty mi řekli, že u nich je tlak 5.3 baru. Měl jsem zde spoustu odborníku a nikdo nechápe, kde se takoví tlak bere. Jak muže být takoví rozdíl tlaku mezi oběma byty ze stejného přívodu? Oba byty jsou identické a nejsou zde nainstalované žádné čerpadla čí vrty, studny …. prosím o cokoliv co by mě pomohlo vyřešit tuto záhadu.

Děkuji

S pozdravem Novotný

ZveřejnilMichal Zmydloch

Kotel BENEKOV a jeho výměna

DoPotřeboval bych radu a zhodnocení situace popř. pomoc.
Nejprve popíšu problém a byl bych vděčný za Váš názor na tuto situaci.

Máme SVJ s panelovým domem o 12ti bytových jednotkách v obci Široká Niva. Několik málo let zpět nám firma Benekov montovala nový kotel, tehdy jsem nebyl členem SVJ, takže nebudu situaci soudit, ovšem již druhou zimu(zažili jsem dvě zimy a obě byly nepříjemné) je prostě v paneláku zima. Kotel prostě, dle vyjádření kotelníka, nedokáže dům vytopit. Vedení SVJ tvrdí, že kotel je slabý, pominu, že není přizván odborník, který by toto potrvdil,proměřil,nastavil, vždy je to na bázi jedna paní povídala. Nějaký “odborník” prý řekl, že stávající kotel je slabý a větší kotel(což za mě dává jasnou logiku) není řešení, že by se musely opravit/předělat loni zrekonstruované komíny a že jedinou možností je přidat menší, pomocný kotel. Jako laikovi mi tohle přijde jako zvláštní řešení(zatápět ve dvou kotlech apod…) a bohužel jsem se nebyl schopen dozvědět čím je toto podloženo. Proto jsem si řekl, že zkusím zapátrat po vlastní ose.
Byl bych vděčný za Váš odborný názor i na základě takto neurčitých informací. Zda je obecně normální zapojovat v případě nedostatku tepla druhý pomocný kotel, jestli to situaci může řešit, jestli systém s dvěma kotly je z hlediska systému fungování normální(čerpadlo, propojení apod…) či zda ne. Nečekám, že mi řeknete, zda je stávající kotel dostatečný, to je mi jasné, že bez informací nedokážete, pouze mě zajímal odborný pohled na problematiku řešení situace se slabým kotlem. Zda je normální, že se montuje druhý, slabší, pomoný kotel, zda je informace o nedostatečných komínech v případě instalace jiného většího kotle reálná, či zda jde o podivné sdělení.

Velice děkuji za případnou odpověď

ZveřejnilPavel

Zrezlá voda

Zdravím, asi tak jednou za 3 týdny (už jsem 3x čistil) se mi stane že se zanese sítko na baterii za přívodem teplé vody u sprchy. Úplně se zacpe že voda vůbec neteče, vypadá to něco jako směs šupin rzi a vodního kamene (máme dost tvrdou vodu). Rzi jsem si všiml i v pračce u trysek a ve spárách mezi kachličkami pod sprchou. První jsem si myslel že je to jenom u teplé vody, ale spíš vypadá že je to tam jenom rychleji. Nevím teď kde hledat problém. Kotel je průtokový starý, trubky jsou plastové, topení staré litinové. Poslední servis kotle byl před 2 lety, na doporučení servisaka že za 2 roky stačí další. Teď ale nevím přesně kde je problém, mám v plánu v budoucnu kupovat nový kotel… kondenzační. Jestli má cenu dělat servis, nebo koupit radši už rovnou nový? 🤷‍♂️ Kde se bere ta rez?

Moc díky za případné rady.

ZveřejnilPetr

Dotaz ohřívač vody

Dobrý den mám k vám takoví tech.dotaz před nějaký rokem jsme si pořídili chalupu na který jsme udělali kompletní rekonstrukci protože ji chceme udělat na ubytování s kapacitou 10 osob ale problém je že teď řešíme ohřev vody jak velký ohřívač vody jestli např 300 l.nebo 400 l a nebo popřípadě 2 ohřívače menší stím si nevíme rady,jedná se jen čistě o elektrický proud.dekuji

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!