Proč jen kondenzační kotel?

PoradnaKategorie dotazu: VytápěníProč jen kondenzační kotel?
Martin ILEK zeptal se před 6 roky

Dobrý den,
čeká nás výměna kotle a technik, který se nám o stávající kotel stará doporučuje pouze kondenzační. Mám načteny rozdíly mezi kotli, proto se mi jedná pouze o legislativu. Technik tvrdí, že atmosférické kotle se nebudou smět po roce 2022 provozovat a potřebují nerezový komín. Navíc jsou údajně „nebezpečné“ z důvodu rizika otravy a on sám, pokud nám jej namontuje může mít problém s revizí. Zakládají se tyto informace na pravdě?
Děkuji za info.
Se srdečným pozdravem,
Martin Ilek

2 Odpovědi
Milan Majer Personál odpověděl před 6 roky

Dobrý den,
budu jen nahlas přemýšlet: informaci o tom, že je k v současnosti vyráběným atmosférickým kotlům potřeba nerezový komín jsem se dozvěděl od výrobce Destila, důvod proč přesně nevím, ale domnívám se, že kominík zreviduje spalinovou cestu i z hliníku (on přeci nemůže vědět, kdy ten kotel byl vyroben). Jediné co mě napadá je, jestli nejsou spaliny u těchto nových kotlů tak podchlazeny, že v komínovém tělese dojde ke kondenzaci a ta pak hliníkový komín sežere v řádu měsíců. Legislativu zkusím prověřit, nevím o omezení plynových kotlů – stále se vyrábějí a přijde mi divné že by někdo vyráběl produkt, který musíte za tři roky vyhodit.
Ohledně bezpečnosti: je to otevřená spalovací komora (u atmosférických kotlů) proti uzavřené spalovací komoře (u kondenzačních)…uzavřená je samozřejmě bezpečnější, ale když nebudete kombinovat s digestoří nebo odtahovým ventilátorem a budete pravidelně kontrolovat komín (nebo si nainstalujete třeba CO alarm) tak bych se toho nebál.
S pozdravem
Ing. Milan Majer
V+T mat s.r.o.

Milan Majer Personál odpověděl před 6 roky

ještě jedna věc, já bych Vám taky doporučil kondenzační kotel, provozně ušetříte cca 1/3 nákladů na plyn

Voda, topení, plyn, sanita, koupelny | V+T mat