Pokles tlaku

Pepe zeptal se před 5 roky

Dobrý den, potřebuji vyřešit problém. Uzavřený okruh topení rozvody v plastu rok 1993 uložené v podlaze, nějaké zelené trubky, bez přerušení od rozdělovače- radiátor Radik. Stoupačka ocel. Plynový kotel Protherm. Doplněn o přídavnou expanzi 30 l. Do roku 2017 bez nejmenších problémů. Pak v topné sezoně pokles tlaku vody v kotli během měsíce z tlaku 1,2 na 0.8 což vede k vypnutí kotle pro nedostatek vody. Provedena zkouška netěsnost natlakováním plynu a detekcí úniku. Zjištěno několik malých netěsností na spojích. Přetěsněno, systém naplněn tekutým těsněním. Po měsíci provozu opět ztráta tlaku vody. Kotel mimo provoz. Dle digitálního hlavního měřáku vody dopuštění cca 5 l.
Kde může být problém?

1 Odpovědi
Milan Majer Personál odpověděl před 5 roky

Dobrý den,
možnosti jsou v podstatě tři.
Obecně nejčastější možnost č.1 je špatné nastavení tlaku v expanzní nádrži… (kontroluje se každý rok), protože expanze nefunguje, přebytečný objem vody, který nabude při ohřevu vody uteče přes pojistný ventil – obvykle se zjišťuje tak, že se vypojí zaústění pojistného ventilu z odpadu a když voda odkapává, máme pravděpodobného viníka:-)…pak jen stačí správně nastavit tlak v expanzi a je vyřešeno – jak nastavit tlak v expanzi viz 8-mý nejstarší příspěvek v této poradně (nebo napište).
Možnost č.2 je, že to má za sebou kotel, možnost č.3, že to má za sebou potrubí…obojí jde těsnit speciálními roztoky, problém je ten, že se zacelí vždy ta aktuální díra, když se za chvíli udělá vedle jiná, je nutné postup opakovat (těsnící přípravek v systému nezůstává) – vzhledem ke druhu a stáří potrubí a vzhledem ke stáří kolte, si nedovolím odhadnout co je pravděpodobnější, u kotle to je skoro zázrak, že ještě funguje, stav potrubí po tolika letech (předpokládám, že se jedná o jedno s prvních PP) je též na hranici životnosti.
S pozdravem
ing. Milan Majer
V+T mat s.r.o.

Voda, topení, plyn, sanita, koupelny | V+T mat