Novela zákona o ochraně ovzduší

ZveřejnilMilan Majer

Novela zákona o ochraně ovzduší

kotle_rojekNovela zákona o ochraně ovzduší z minulého roku se razantně promítne do běžného života majitelů rodinných domů.

Podívejme se blíže na zdroje využívající tuhá paliva a vezměme v úvahu domácnost, která vytápí dům starým kotlem na uhlí nebo na dřevo.

Na co se musí připravit a co novela ukládá?
Zákon by měl především napravit situaci, kdy jeden nepřizpůsobivý občan je svým jednáním schopen zamořit půl vesnice. Do nevyhovujících kotlů 1. a 2. emisní třídy je totiž možno přikládat i odpady a nevyhovující či zakázaná paliva. To u moderních kotlů s automatickým přikládáním nelze nebo je to velmi složité.

Lidé se musí připravit na to, že budou mít od 1. 1. 2017 povinnost na základě požadavku obecního úřadu s rozšířenou působností předložit revizi kotle. Zde bude mimo jiné označena emisní třída kotle. Pokud ji nepředloží, bude jim hrozit pokuta až 20 tis.  První revize je povinná do 31. 12. 2016.

Revize na plynové kotle jsou povinné již dnes. Novela zavádí změnu v tom, že revize jsou povinné nově i pro kotle na tuhá paliva.

Odhadovaná cena za 1 revizi bude cca 1 500 korun. Součástí revize by mělo být i seřízení kotle, což může v řadě případů zvýšit účinnost zařízení. Revize budou povinné jednou za dva roky.

Odhaduje se, že dnes přibližně půl milionu domácností používá do budoucna nevyhovující kotle z 1. nebo 2. třídy podle ČSN EN 303-5 a pouze dalších cca 150 000 domácností má kotle z 3. nebo vyšší třídy, tedy v budoucnu vyhovujících.

Novela zákona ukládá povinnost předložit revizi kotelny obecnímu úřadu, pokud si to vyžádá.  Je to systém, který dobře funguje u plynových kotlů nebo komínů a funguje dobře i v řadě zemí v zahraničí, například v Německu.

Zdroj: http://vytapeni.tzb-info.cz/kotle-kamna-krby/9515-novela-zakona-o-ochrane-ovzdusi

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!