Způsob vytápění chalupy

Martin Netolický zeptal se před 4 roky

Dobrý den,

řeším aktuálně způsob vytápění pro chalupu, na kterou chceme jezdit i v zimě o víkendech (cca každý druhý víkend).

Informace o chalupě:
– aktuálně tam jsou pouze jedny kamna Jotul na dřevo
– podhorská oblast kousek od Jičína (448 m.n.m.)
– v obci není plyn

Zvažujeme dvě možnosti:

1) plynový kotel

plusy: rychlý náběh tepla
mínusy: nutnost pořídit externí nádrž na plyn

2) tepelné čerpadlo (pravděpodobně typ vzduch – vzduch)

plusy: možnost temperovat chalupu na cca 10 stupňů a před pátečním příjezdem ji zvýšit dálkově na 20 stupňů, rychlý náběh tepla, o dost levnější než typ země-voda či vzduch-voda

mínusy: funkčnost čerpadla do cca -15 stupňů, pak se vypíná a jede se na elektrokotel, hlučnost (kolem 25 db) při topení (v noci to asi nebude moc příjemné).

Co je z pohledu ekonomické návratnosti lepší varianta? Jsou ještě nějaké jiné možnosti, které chalupu rychle vytopí nebo je možné je ovládat na dálku?

Děkuji 🙂

1 Odpovědi
Milan Majer Personál odpověděl před 4 roky

Dobrý den,
v podstatě jste možnosti nastínil téměř všechny, je tam ještě možnost automatického kotle na peletky (provozně podobný jako zemní plyn, oproti LPG výrazně levnější), ale toto řešení vyžaduje kotelnu. Nebo existují i automatická kamna na peletky. Z elektrického způsobu ještě přímotopy (investičně nejlevnější).
Návratnosti můžete zkusit spočítat na https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-tzb-info, ale bude to jen orientační, vždy záleží na tepelné ztrátě objektu, tepelné dynamice prostor (metrové zdi z kamene se chovají jinak než 30-ka Hebel) prostorové dispozici (počet pokojů, jde-li teplo z jednoho například přirozeným prouděním do všech) a hlavně na tom, kolikrát tam opravdu pojedete. Když budete jezdit málo, pak levnější zdroj investičně=dražší provozně bude optimální (např. přímotopy). Když budete jezdit hodně, třeba i uvažovat o tom, že tam jednou budete na trvalo, tím bych volil provozně levnější řešení=investičně dražší (tepelné čerpadlo).
Když budete cokoli dalšího potřebovat, neváhejte mě kontaktovat
s pozdravem
Ing. Milan Majer
V+T mat s.r.o..
Mobil: 604 266 733
e-mail: milan.majer@vtmat.cz

Voda, topení, plyn, sanita, koupelny | V+T mat