Vytápění staršího domu

Metelka Dušan zeptal se před 11 měsíci

Dobrý den,
koupili jsme dům z roku 1936 (kámen, cihla). Jedná se o jednopodlažní samostatně stojící dům v centru malé obce. Dům je bez tepelných izolací, v původním stavu s dvojitými špaletovými okny. Obytná plocha 100m2, 60 cm široké obvodové zdi, rozdělen do 5 místností. Přibližná tepelná ztráta 11,3 kW, dle online kalkulačky. Momentálně nemáme prostředky na zateplení domu a výměnu oken, protože nás čeká kompletní rekonstrukce. Potřebujeme poradit, jaký zvolit nejvhodnější typ a zdroj vytápění. V obci není zaveden plyn
Uvažujeme o vytápění domu kotlem na dřevo/štěpku/pelety nebo krbovými kamny s výměníkem (rozvod radiátory).Prosíme o váš odborný názor, doporučení výrobce, či typu.

1 Odpovědi
Milan Majer Personál odpověděl před 11 měsíci

Dobrý den,
kotel na štěpku je dost problém, ručně ji přikládat znamená stát nonstop u kotle a automaty jsou drahé a vyžadují velký prostor pro skladování paliva.
Kotel na dřevo je jedna kategorie, cenově dostupná jak investičně tak provozně.
Peletkový kotel je dostupný investičně, provozně je trochu dražší (cca na úrovni plynového kotle).
Existuje i kotel kombinovaný dřevo/peletky, investičně trochu dražší, ale technicky zajímavá varianta, kdy kotel po vyhasnutí dřeva automaticky přechází na peletky.
Další alternativa jsou kamna ať už peletková nebo na dřevo ale za mě je to vždy doplňkový zdroj.
Další alternativou je tepelné čerpadlo vzduch/voda které je ideální zkombinovat s podlahovým vytápěním (ale není to podmínka).
S pozdravem
Ing. Milan Majer

Voda, topení, plyn, sanita, koupelny | V+T mat