Topení a ohřev vody v RD

Matěj Šalátek zeptal se před 3 roky

Dobrý den,
stavíme RD púodlahová plocha 130m2, chtěli bychom podlahové vytápění. Máme přípojku plynu, tak uvažuji o plynovém kotly jako základ. Mám přístup ke dřevu zdarma, tak jsem chtěl krb s výměníkem. A uvažoval jsem i o solárních kolektorech.
Můžete mi poradit, jak to lze vše zkombinovat?

Děkuji
Šalátek

1 Odpovědi
Milan Majer Personál odpověděl před 3 roky

Dobrý den,
poradit se zapojením a výběrem komponent můžeme, běžně to pro zákazníky děláme, ale myslím, že je to spíš na osobní setkání.
Stručně:

  • nový dům 130m2…odhaduji tepelnou ztrátu 6kW, ohřev TUV pro 4 osoby…náklady na vytápění 9 783,- Kč, náklady na ohřev TUV 5 363,- , stálé platby 5 304,- (zdroj TZB-INFO.CZ)…tzn. kolik je reálné ušetřit dřevem?…když budete topit v topném období každý den, tak něco kolem 12-ti tisíc za rok (když se bude ohřívat i TUV)
  • solární kolektory pro ohřev TUV…když budu předpokládat, že ušetří 1/2  nákladů na ohřev TUV (tj. 5363/2= 2682,-), tak při pořizovací ceně 60 000,- budou mít návratnost 22 let…za mě investice jen pro fanoušky solárních systémů
  • solární kolektor pro přitápění…nesmyslná investice zcela
  • propojení systému vytápění krbu s výměníkem systém zdraží odhadem o 30-60 tisíc (cena výměníku, čerpadel, záložní zdroj, chladící smyčka, ideálně malá akumulace, expanze)…už cca 18 let doporučuji nekombinovat a krb dělat jen teplovzdušný (nulové riziko přetopení)

kdybyste cokoli potřeboval neváhejte se na mě obrátit
s pozdravem
Ing. Milan Majer
mobil 604 266 733
e-mail: milan.majer@vtmat.cz
 
 
 

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!