Tlak v topném systému a expanzní nádobě

Tlak v topném systému a expanzní nádoběTlak v topném systému a expanzní nádobě
Lukáš zeptal se před 4 roky

Dobrý den mohu se zeptat jak správně má být nastavený tlak v topném systému a expanzní nádobě mám rodinný dům krb s výměníkem od firmy Haas SOHN model Tv Nivala dům je v přízemí žádné vytápění do patra všude píší něco jiného topenář který mi dělal topení nejspíš asi nevěděl jak to má být správně stále mi litá tlak nastavil mi tlak na 0,5 baru za studena jenže po čase tlak klesl na 0 stále jsem dopouštěl odvzdusniv na nejvyšším bodě a vždy to vydrželo 2-3 dny a poté zač tlak opět klesat přijel jiný topenář a ten mi řekl že má za studená být 1 bar a expanzní nádobu mi natlakoval na 1,2 barů a v okruhu tedy 1 bar je to tak správně to ? Nyní když dopustím vodu na 1 bar vydrží několik dní poté opět trochu klesne ale už ne tak znatelně chápu že při ohřevu vody se uvolňují plyny a po čase musím dopustit a odvzdusnit hlavně mě zajímá jak mají být ty tlaky voda mi nikde snad neutíká nenašel jsem žádná mokrá místa děkuji předem za odpověď Lukáš

1 Odpovědi
Milan Majer Personál odpověděl před 4 roky

Dobrý den,
o počátečním tlaku soustavy (=plnící tlak tlaku vody soustavy za studena) rozhoduje výškové uspořádání soustavy, tzn. rozdíl výšky osy expanzí nádoby a nejvyššího místa soustavy (statický tlak), plus se k tomu přidá rezerva (u topných systémů 0,5bar=5m, u solárních systémů 1bar=10m). Tzn. ve Vašem případě přízemního domu kde bude statický tlak odhaduji cca 2m=0,2bar, bude plnící tlak soustavy 7m=0,7bar. Neméně důležitý je ale tlak plynu v expanzí nádobě (měří se při odpojené expanzi od soustavy na straně plynu, např. manometrem na kola od auta), ten by měl být o 3m=0,3bar nižší než plnící tlak soustavy. Tzn. ve Vašem případě 4m=0,4bar. Pozor všechny takto spočítané tlaky musí být nižší než maximální konstrukční (provozní) tlaky jednotlivých zařízení!
To, že po prvním napuštění soustavy tlak vlivem postupného odvzdušnění soustavy klesá, je běžné, stačí doplnit na plnící tlak soustavy (při plnění za studena) nebo trochu vyšší (např. o 0,2-0,3 bar) při plnění za tepla.
S pozdravem
Milan Majer
V+T mat s.r.o.
mobil: 604 266 733

Voda, topení, plyn, sanita, koupelny | V+T mat