Tlak v otopné soustavě

Tlak v otopné soustavěTlak v otopné soustavě
Lukáš zeptal se před 2 měsíci

Dobrý den, bydlím v bytě 3+1 avlastním elektrokotel PRotherm Ray 14 + zásobník TUV 120 l stáří 2 roky a mám problém s tlakem v otopném systému. Celý systém dělaný nově před 2 lety rozvody z potrubí ALPEX průměr 20 odbocky k radiatorům průměr 16. Když kotel topí tak tlak na manometru v kotli 1.7 nebo 1.8, přestanu topit a do rána kotlový manometr ukazuje 0,9 někdy i míň. Před měsícem servisák vyměnil expanzi a natlakoval na 1.1 vzduchem.Tlak vody 1.2, problém stále přetrvává. Vyměnil jsem radiátory, na některých bylo zjevný únik vody. Problém se o něco zlepšil nemusím dopouštět vodu každý den. Ale stejně mě příjde,že je natlakovaná expanze zbytecne moc, Kotel je umístěn v bytě ve výšce cca 230 cm a nejvyšší radiator je v koupelně a vrchní hrana radiatoru cca 200 cm . Únik vody nikde ve zdi a nebo v podlaze nepozoruji,vše poctivě řemeslnicky uděláno. Topení topí jako víno,jen ten tlak mě štve a nikdo už moc neví co s tím…Osobně si myslím,že je problém stále v expanzi.Mohu Vás poprosit o radu? Děkuji.

1 Odpovědi
Milan Majer Personál odpověděl před 2 měsíci

Dobrý den,
studená topná voda má menší objem než ohřátá, tudíž je přirozené jak píšete že “když přestanete topit” tak tlak spadne…ohledně nastavení tlaků ve Vašem případě (kotel je nad otopnými tělesy):

  1. expanzní nádoba (při plnění vzduchem musí být odpojená od soustavy vytápění) naplnit na 0,8 bar (šlo by jít níž, ale kotel si hlídá minimální tlak soustavy na 0,8 bar)
  2. systém naplnit vodou na 1,1 bar (při vychladlé otopné soustavě)

Jak jsem psal výše tlak bude kolísat vždy a ani naplnění expanze na 1,1 bar není špatně, jen bych potom soustavu naplnil na cca 1,4bar (cca 0,3bar nad tlak v expanzi).
S pozdravem
Ing. Milan Majer
 

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!