Plnění etážové soustavy nemrznoucí směsí a následné tlakování soustavy

Plnění etážové soustavy nemrznoucí směsí a následné tlakování soustavyKategorie dotazu: VytápěníPlnění etážové soustavy nemrznoucí směsí a následné tlakování soustavy
Lumír Vitha zeptal se před 7 měsíci

Dobrý den, na chalupě chci naplnit soustavu etážového topení nemrznoucí směsí (krbová kamna s výměníkem, čerpadlo, 1 připojený radiátor, odvzdušňovací šroub radiátoru je asi 30 cm výš než střed expanzní nádoby, takže převýšení je +- 0). Směs do systému naliji otvorem po odmontovaném odvzdušňovacím ventilu – je v systému nejvýš.
Plánuji zvolit tento postup: Po vypuštění staré vody natlakovat expanzní nádobu na 0,2 baru, poté nalít směs, odvzdušnit radiátor, po naplnění soustavy kapalinou namontovat zpět odvzdušňovací ventil a expanzní nádobu natlakovat na 0,7 baru. Je to správně? Pokud ne, co udělat jinak? Děkuji a přeji příjemný den!

1 Odpovědi
Milan Majer Personál odpověděl před 7 měsíci

Dobrý den,
tak jak popisujete to určitě nepůjde…ale protože téměř každá nemrznoucí směs se míchá s vodou, může být postup následující:

  1. vypustíte co jde, měříte (kýbl) kolik jste toho vypustil (bývá to přesnější než všechny výpočty)…ideální by bylo i vyfoukat, ale není to nutné
  2. namícháte směs nemrznoucí směsi s vodou o něco silnější než je potřeba (+/- množství co jste vypustil)
  3. nastavíte tlak v expanzi (ve Vašem případě bych systém plnil na 0,5 až1 bar tzn. expanzi na 0,35 až 0,7 bar)
  4. naplníte namíchanou nemrznoucí směs
  5. dotlakujete na výše uvedený plnící tlak soustavy z vodovodu (tím se ta lehce silnější nemrznoucí směs doředí)

p.s. ideální řešení je samozřejmě systém propláchnout nějakým čistícím přípravkem a pak doplnit inhibitor a nemrznoucí směs (na vše potřebujete externí plnící vozík)
S pozdravem
Ing. Milan Majer

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!