nulový tlak za studena

Jan zeptal se před 3 roky

Dobrý den, při topení a teplé vodě se pohybuje tlak od 1-1,2 bary. Ovšem za studena klesne tlak na 0. U Expanzky jsem vyměnil ventilek a tlak drží. Mám nový kotel Viadrus a3c.

2 Odpovědi
Milan Majer Personál odpověděl před 3 roky

Dobrý den,
to vypadá na špatně nastavený tlak v expanzomatu, špatný expanzomat nebo variantně špatně dopuštěný tlak vody v systému.
Nastavení:

  1.  jaká je převýšení od expanze po nejvyšší těleso – to je výška H (v metrech)
  2.  přičtete 5 metrů rezervu a to je plnící tlak vody za studena (H+5) 1m=0,1bar=10kPa
  3.  správně naplníte expanzi tak, že ji odpojíte od soustavy, na straně vody ji otevřete do atmosféry a na straně vzduchu nastavíte tlak o 2 metry (tj. o 0,2bar=20kPa) menší než plnící tlak vody za studena
  4.  připojíte expanzi zpět do soustavy a soustavu za studena naplníte na plnící tlak vody za studena
  5.  během ohřevu vody tento tlak normálně roste, neměl by však dosahovat hodnoty uvedeném na pojistném ventilu

S pozdravem
Ing. Milan Majer

Milan Majer Personál odpověděl před 3 roky

viz. má 6 měsíců stará odpověď na podobný dotaz:
Dobrý den,
o počátečním tlaku soustavy (=plnící tlak tlaku vody soustavy za studena) rozhoduje výškové uspořádání soustavy, tzn. rozdíl výšky osy expanzí nádoby a nejvyššího místa soustavy (statický tlak), plus se k tomu přidá rezerva (u topných systémů 0,5bar=5m, u solárních systémů 1bar=10m). Tzn. ve Vašem případě přízemního domu kde bude statický tlak odhaduji cca 2m=0,2bar, bude plnící tlak soustavy 7m=0,7bar. Neméně důležitý je ale tlak plynu v expanzí nádobě (měří se při odpojené expanzi od soustavy na straně plynu, např. manometrem na kola od auta), ten by měl být o 3m=0,3bar nižší než plnící tlak soustavy. Tzn. ve Vašem případě 4m=0,4bar. Pozor všechny takto spočítané tlaky musí být nižší než maximální konstrukční (provozní) tlaky jednotlivých zařízení!
To, že po prvním napuštění soustavy tlak vlivem postupného odvzdušnění soustavy klesá, je běžné, stačí doplnit na plnící tlak soustavy (při plnění za studena) nebo trochu vyšší (např. o 0,2-0,3 bar) při plnění za tepla.
S pozdravem
Milan Majer
V+T mat s.r.o.
mobil: 604 266 733

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!