Jaký plynový kotel vybrat?

Jaký plynový kotel vybrat?Kategorie dotazu: VytápěníJaký plynový kotel vybrat?
David jaglař zeptal se před 3 roky

Dobrý den, koupil jsem byt o velikosti 85m2. Je v cihlové budově z 40. let, ale je zateplen a má plastová okna. Bytje v přízemí, ale je zateplený i ze spodu ve sklepě. V bytové jednotce je starý kotel Dakon, ale jak mi řekl jeho nynější majitel, má už kolem 20 let a často má poruchy a proto bych ho potřeboval nahradit novým. Ještě bych doplnil, že starý kotel má vývod do komína (není tedy díra skrz zeď pro turbokomín).
Od nového kotle očekávám jak topení, tak ohřev TUV. Otázkou pro mě zůstavá jestli koupit kotel s integrovaným zásobníkem nebo nebo kotel + zasobník každý zvlášť či průtokový ohřev. V této době děti ještě dokáží koupáním s teplou vodou pěkně zamávat.
V bytě budou 2 dospělí a 3 děti.
Něco jsem si přečet na internetu, ale rád bych obdržel radu jestli tedy sestavu, průtokový ohřev nebo zásobník a jaké výkonové parametry budu cca potřebovat.
Děkuji za rady.

1 Odpovědi
Milan Majer Personál odpověděl před 3 roky

Dobrý den,
kotel s integrovaným zásobníkem nebo se zásobníkem pod/vedle kotle bude vždy komfortnější, bude dávat více vody, ale hlavně rychleji (ta voda je tam už připravená ohřátá), v případě průtokového ohřevu TUV to bude vždy pomalejší (musí se nejdřív ohřát kotel).
Hodně záleží na prostoru, když je ho dostatek, tak bych volil kotel+zásobník pod kotlem, když méně tak s integrovaným zásobníkem (ale kotel s průtokovým ohřevem je ještě menší než kotel s integrovaným zásobníkem).
Z hlediska odkouření, odtah přes zeď se několik let smí používat jen v technicky odůvodněných případech, jsou tam přísné normy na umístění otvorů okolo a nad tímto vývodem. Osobně bych použil stávající komín, ten se vyvložkuje plastovou vložkou (cena vložky cca 300Kč/m) viz např. http://renoflex.cz/ .
Ztráta bytu bude max. 6 kW, ale výkon kotle bude určovat ohřev TUV, v případě průtokového ohřevu v podstatě nic menšího než 25 kW nemá dostatečný příkon pro ohřev TUV, v případě integrovaného zásobníku bych volil cca 19kW, u kotle kombinovaného s podstaveným zásobníkem bych dal klidně i 11kW. Protože tepelná ztráta bytu bude minimální, bude pro optimální provoz vhodné zvolit kotel s co možná nejnižším startovacím výkonem (cca 2kW).
Kdybyste cokoli potřeboval neváhejte se na mě obrátit,
s pozdravem
Ing. Milan Majer
 

Voda, topení, plyn, sanita, koupelny | V+T mat