Bytovka – plynový kotel

Jiří Líbal zeptal se před 2 roky

Dobrý den,
bydlím v třípatrové bytovce a každý byt má svůj plynový kotel. Vždy tři byty pod sebou mají společný komín vyvedený na střechu. Máme všichni patnáct let stejně starý, stejný typ kotle – plynový, kombinovaný TUV/topení, 14kW, 40l zásobník – „turbo“ kotel. Jsem první, kdo musí přistoupit k výměně kotle. „Turbo“ kotle se již nevyrábí a od koupě z internetu (skladové zásoby), mě firmy zabývající se instalací odrazují, naopak doporučují pořízení kondenzačního kotle. Pokud bych si pořídil kondenzační typ kotle, musel by se vyvložkovat komín. To samozřejmě není problém, ale…
Firma, kterou jsem oslovil kvůli pořízení a instalaci nového kondenzačního kotle tvrdí, že pokud vyměním kotel já, jako jeden ze tří, kteří mají společný komín, musí k výměně přistoupit i ostatní. Čili musíme mít ve společném komíně stejný typ kotle. Je toto tvrzení pravda? Opravdu nelze provozovat „turbo“ kotel do stejného komína, jako kondenzační kotel? Co by jste nám poradili?
Předem děkuji za odpověď.

1 Odpovědi
Milan Majer Personál odpověděl před 2 roky

Dobrý den,
bohužel firma má pravdu, na jeden komín mohou být napojeny jen kotle stejné konstrukce. Volal jsem ještě pro ujištění jednomu výrobci a potvrdil mi to s tím, že oni doporučují dokonce dávat na jeden komín kotle úplně stejné.
Dalších rad moc nemám, snad jen v některých případech se tam vejde komínů víc a někdy (v horním patře) jde udělat solo odtah přímo do střechy. V technicky odůvodněných případech lze použít i odkouření přes zeď (se striktními omezeními ohledně např. okenních otvorů do fasády).
S pozdravem
Ing. Milan Majer
 

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!